Kontaktujte nás

Technologický stack

BricksBuilder

Tento článek Vás seznámí se softwarem Bricksbuilder, což je jeden ze zástupců tzv. pagebuilderů. Dozvíte se také několik důvodů, proč pagebuildery používat, a naopak, kdy se jejich použití vyhnout. Také se zmíním o několika věcech společných takřka pro všechny vizuální editory pro redakční systém WordPress.

Poptat práci s tímto nástrojem

Bricksbuilder, zkráceně Bricks, je WordPress page builder umožňující návrh a vývoj webových stránek na základě principu WYSIWYG (What You See Is What You Get – Co vidíš, to dostaneš). Použití builderu při vývoji přináší nejen výhody jednoduché správy návrhu webu (skrz intuitivní Bricks rozhraní), ale také vývojáře ušetří nutnosti kódovat určité prvky na webu – protože již jednoduše jsou součástí systému Bricks. Například, nemusíte si sami kódovat slider, protože jej již máte připravený a pouze jej implementujete – pomocí přehledné nabídky.

Tvorba webu bez nutnosti kódování?

Page buildery jsou obecně spjaty s hesly „vytvoř si web, aniž bys uměl programovat nebo kódovat“. A pravdou je, že prostředí Bricksu je skutečně velmi intuitivní – jak vizuální editor, tak jeho nastavení. To však dle mého názoru rozhodně neznamená, že není nutné umět kódovat nebo programovat. Osobně tedy považuji page buildery spíše jako dobrého pomocníka pro zkušeného vývojáře, než jako nástroj, který je určen pro laickou veřejnost.

Výhody použití page builderu ve WordPressu

Jednotnost a intuitivita

Jedním z hlavních důvodů, proč často ve svých projektech využívám page builder je zkrátka ten, že webovou kostru postavenou ve vizuálním editoru je zpravidla rychlejší a pohodlnější upravit pro větší skupinu lidí. Co tím mám na mysli? Dejme tomu, že můj klient bude chtít z nějakého důvodu předat správu svého webu někomu jinému. V případě, kdy bude web postaven na custom šabloně, případně i na jakékoli standardní šabloně dostupné pro WordPress, bude nutné, aby nový správce webu ovládal práci s touto šablonou. Každá WordPress šablona je totiž unikátní jak svými vlastnostmi, tak ve většině případech i svým nastavením a svou vlastní administrací. Právě tento problém řeší použití pagebuilderu, který je svým způsobem univerzální. A tedy je větší šance, že webmaster bude umět používat konkrétní page builder, než konkrétní custom systém. Ať mám na stejném page builderu třeba deset webů, vím, že všechny mohu spravovat přibližně stejným způsobem. Pokud budu chtít na těchto deseti webech změnit barvu pozadí, pokaždé sáhnu na stejné místo.

Page buildery mezi sebou

Osobně používám Bricks, na který jsem přešel z méně známého Themify. Page buildery mají většinou hodně společného, co se týče samotné vizuální editace, ono to vlastně ani jinak nejde – vizuální editace zkrátka vždy vypadá tak, že umisťujete prvky na nějakou plochu – ať už kliknutím, pomocí drag-and-drop, nebo jakkoli jinak. I tak však musím říct, že s každým z page builderů je potřeba se umět naučit pracovat. Nikdy není člověk expertem na všechny zároveň.

Který page builder je nejlepší?

Samozřejmě, že Bricks.

Ne, samozřejmě nadsázka. Jak už to ve světě vývojových nástrojů bývá, zpravidla nikdy nemůžete označit jeden konkrétní nástroj za univerzální pro úplně všechny typy projektů a naopak ty ostatní zatratit. Navíc do hodnocení praktické použitelnosti konkrétního builderu, nebo konkrétního softwaru, spadá třeba i jeho podpora a rozšířenost. Těžko uplatníte práci s Bricksem ve světě, kdy deset z deseti Vašich klientů bude mít weby postavené na Elementoru. Naopak, když se dobře naučíte používat Elementor, tak pravděpodobně o práci nebudete mít nouzi.

Já a Bricksbuilder

Já osobně si tento nástroj, i po zkušenostech s jinými buildery, nemohu vynachválit. A už jen z toho důvodu, jak dobře propojuje prvky onoho prodávaného „postav si web bez řádku kódu“ s tím, že si v případě potřeby mohu kódovat, jak chci – čehož velmi využívám. Není problém při editaci efektivně kombinovat napsané skripty s předpřipravenými Bricks prvky a widgety. Zároveň nástroj předpokládá určitou vývojářskou zkušenost – přímo ve WYSIWYG rozhraní totiž pracujete se sekcemi, kontejnery, divy a podobně. Zkrátka tuto WordPress šablonu považuji víc za skutečně plnohodnotný a kvalitní nástroj, než pouze za page builder.

Další page buildery

Zde velmi krátce shrnu, s jakými (nejen) WordPress buildery jsem se ve své vývojářské praxi setkal.

Bricks Builder

S Bricksem pracuji naplno od roku 2023, kdy jsem na něj přesunul prakticky všechny projekty, které byly v té době ve vývoji. Placený builder, osobně vlastním lifetime licenci.

Themify Builder

Page builder, na kterém běží mnoho mých starších projektů. Oproti Bricksu má z mého pohledu spoustu nedostatků, ale to také může být pouze můj pohled a jiný vývojář třeba řekne, že je naopak Themify daleko praktičtější, než Bricks. Vlastním lifetime licenci a i v současnosti spravuji projekty běžící na Themify, nicméně se již vyhýbám vývoji nových projektů na tomto builderu.

Elementor

Můj nejméně oblíbený page builder z těch, se kterými jsem pracoval, přesto se jedná dost možná o naprostou jedničku pro mnoho jak amatérů, tak profesionálních vývojářů a webových designérů. Osobně jsem s ním pracoval zejména tehdy, když jsem byl přizván k řešení technických problémů a diagnostice na cizích webech. I tento builder však nesporně nabízí minimálně základní výhody page builderů, a mnoho lidí se na něm určitě naučilo spoustu skvělých věcí, které pak mohli aplikovat ve vývoji i na jiných platformách.

Microsoft FrontPage

WordPress tehdy sice ještě téměř ani neexistoval (první verze WordPressu vyšla v roce 2003), ale FrontPage byl WYSIWYG editor, takže vlastně prakticky něco, čemu my dnes říkáme builder. 🙂

Tvorba webů bez kódování?

Nyní se tematicky vracím na začátek článku, ale myslím si, že je to velmi podstatné. Page buildery se většinou prodávají pod hesly nabízející tvorbu webového projektu bez použití jakéhokoli kódu, což zejména v neprofesionální veřejnosti evokuje jakousi představu, že je možné se věnovat vývoji bez znalosti kódu – takže prakticky bez znalosti HTML a CSS (byť znalosti zcela základní). A za mě je to jednoznačně velká škoda.

I kdybych pracoval výhradně na projektech postavených na builderech, stejně ve velkém využiji znalosti „klasického“ kódování. Chtěl bych zde vyjádřit svůj skromný postřeh z praxe – abyste mohli vytvořit skutečně funkční a kvalitní web, bez znalosti kódu se neobejdete. Neříkám, že potřebujete znát nazpaměť úplně všechny HTML tagy, CSS selektory a celé php a javaScript, ale věřte mi, opravdu se hodí, když Vaše znalosti a schopnosti výrazně přesahují hranice praktické práce s page buildery.

A v případě, že tyto znalosti nemáte, a jako laik si pořídíte page builder a začnete v něm tvořit, pravděpodobně budete mít velmi brzy spoustu otázek plynoucích právě z nedostatku znalostí tolik obávaného kódu. Tím chci zároveň říct, že kódu se není třeba bát. (Poznámka: Určitě nechci odrazovat lidi od experimentování s těmito nástroji, pouze je potřeba si říct, že toto samo z Vás pravděpodobně vývojáře neudělá.)

Kód není démon

„Postavte si web za pět minut!“, „Tvorba webu bez nutnosti kódování“, „Na co platit drahé programátory“… Dá se říct, že reklama a propagace funkcí page builderů vlastně udělala z jakéhokoli kódu takového démona. Něco, čemu nikdo nerozumí a nikdo se toho nechce dotýkat. Přitom úplně zbytečně…

Programování vs. kódování

Když v builderu navrhnete rozvržení na dva sloupce, a do každého z těchto sloupců umístíte text, prakticky jste vyprodukovali pouze kód HTML. Navrhli – nakódovali jste strukturu. To je všechno.

Když pak v builderu nastavíte, aby se nadpis úrovně h1 vykresloval zeleně s velikostí textu 20px, vyprodukovali jste kód CSS neboli styly. Kód CSS neurčuje strukturu, ale určuje, jak se jednotlivé prvky, které jste určili kódem HTML, zobrazí uživateli – návštěvníkovi webu.

Až doteď jste pouze navrhovali strukturu – s trochou nadsázky se dá říct, že jste zatím pouze udělali práci srovnatelnou s nakreslením návrhu na papír. Na druhou stranu je třeba říct, že už návrh struktury (i podle grafického návrhu) je často náročný sám o sobě, a to i ve vizuálním editoru! Již této činnosti se často věnují samostatní profesionálové vyhrazení pouze pro tuto práci.

Následně, když v builderu zvolíte a vložíte nějaký interaktivní prvek – například slider, implementujete věc, která již pravděpodobně obsahuje kód php, javaScript nebo jiné.

Kód je pouze jiná interpretace Vaší práce v page builderu. Proto zastávám názor, že je dobré umět nejen kvalitně pracovat a dobře využít výhod Vašeho vizuálního editoru, ale také mít schopnost si celý web napsat od základů sám – nejen bez builderu, ale také bez WordPressu.

No a jaký je tedy rozdíl mezi programovánímkódováním? Jednoduše shrnuto – kódování je činnost, jejíž výsledkem je vzhled a strukturaProgramování je pak práce, při které určujeme chování interaktivních prvků, co se má stát při jaké akci, jaké procesy mají nebo nemají probíhat na pozadí a podobně. Do programátorských prací však spadá i například zpracování dat, práce s databází a podobně.

Kdy se nehodí použít page builder v projektu?

Toto je dle mého názoru již otázka, na kterou by měl být schopen jasně odpovědět každý webový vývojář pracující právě s vizuálními editory. Prakticky je to totiž na něm, a dále pak na konkrétních možnostech konkrétního builderu. Jedná se vlastně o podobnou otázku, jako třeba o použití WordPressu samotného.

Já osobně bych tento nástroj neuplatnil při vývoji projektů, u kterých je extrémní důraz na performance a extrémní množství custom funkcí. Jenže, u takového projektu bych na 99% neuplatnil ani WordPress a místo toho bych rozhodl o kompletním vývoji webové aplikace na míru. Což má opět mnoho výhod a nevýhod, ale to již není tématem tohoto článku.

Závěr – vyplatí se koupit si Bricks?

Mně osobně se to vyplatilo a mohu hrdě prohlásit, že Bricks doporučuji. Takže, jste-li například webový vývojář a uvažujete o přechodu na kvalitní page builder, který Vám umožní postavit na WordPressu téměř vše, co Vás kdy napadlo, pak Bricks určitě zkuste.

Chcete pomoci s tímto, nebo jiným nástrojem?

Kontaktujte nás, nebo zde pouze zanechte kontaktní údaje a my se Vám ozveme s návrhem spolupráce.

Katalog služeb

V našem katalogu služeb si můžete v klidu prohlédnout výčet těch nejpoptávanějších služeb, které Vám nabízíme. Pokud Vás zajímají podrobnosti o konkrétní službě, nebo chcete poptat některou z nich, neváhejte se nám ozvat prostřednictvím formuláře, e-mailu nebo telefonu.

Technologický stack

Projděte si, jaké nástroje pro vývoj používáme. Pokud máte zájem proniknout do tajů naší práce, stačí kliknout na konkrétní název, a můžete si přečíst více. Ať už máte jakékoli otázky k obsahu tohoto webu, nebo uvažujete o poptání některé z našich služeb, vždycky nás můžete kontaktovat a můžeme si dohodnout společný call, kde probereme Váš záměr.

Domluvit si konzultaci

Text zpracoval

Podívejte se také na mé ostatní projekty

Eneone

Ukázka jednostránkové prezentace služeb dodavatele solárních elektráren a fotovoltaických řešení z naší dílny. Máte zájem o podobný web?

Přejít na detail

Atteco

Ukázka našeho produktu – vícestránková, přesto strukturou velmi jednoduchá webová prezentace výrobce nábytku v Jihomoravském kraji.

Přejít na detail

Queen Aloe Vera

Přečtěte si, jak probíhal vývoj zajímavé prezentační webové stránky pro nealkoholický nápoj a prohlédněte si výsledek!

Přejít na detail

Těšíme se na další vývojářskou výzvu!

Zavolejte, zanechte na sebe kontakt, nebo popište Váš projekt v několika větách níže. Ozveme se Vám. Společně podrobně prodiskutujeme Vaši situaci a vytvoříme uspokojivé a spolehlivé řešení.

Napište e-mail, nebo zavolejte

nebo vyplňte formulář níže

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.