Skip to content

Tyto 3 věci jste doteď dělali špatně

Marek Hovorka

Máte pocit, že si Váš web nevede po stránce optimalizace pro vyhledávače zrovna nejlépe? Jste začátečník nebo amatér, co se týče webů, a potřebujete poradit, jak začít se SEO? Zajímá Vás, jakým způsobem se chovám já při tvorbě webů tak, aby byly SEO-friendly? A nebo se pouze volnočasově zajímáte o tvorbu webů a práci se systémem WordPress považujete za Váš koníček?

Ať tak či tak, v tomto článku Vám odhalím, jakých zásad se při vývoji webu držím, aby byl web dobře hodnocen vyhledávači, a měl potenciál se objevit na předních pozicích ve vyhledávačích. Pojďme si tedy odhalit tři základní rady pro dobrý start v odvětví SEO.

Mějte skutečně optimalizovaný web

Optimalizace pro vyhledávače jako taková by neměla být tou jedinou optimalizací, do které se pustíte. Osobně považuji za samozřejmost provést ještě další dvě. Konkrétně se jedná o optimalizaci pro zobrazování na různých obrazovkách, jejímž výsledkem je tzv. responzivita – web je kvalitní jak při zobrazení na PC, tak na jiných zařízeních, například mobilních telefonech. Dále se jedná o optimalizaci rychlosti načítání webu.

Responzivita

Jak sami víte z praxe, velké množství uživatelů přistupuje na web ze svého mobilního zařízení. Lze tedy říct, že mít web responzivní je v dnešní době již prakticky nutnost. Osobně si ani nedokážu představit, že bych některý svůj projekt neudělal responzivní. Považuji to za samozřejmost. A o vyhledávačích obecně platí, že cílem jejich vývojářů je poskytnout uživateli relevantní a kvalitní výsledky vyhledávání. A responzivní web má zcela logicky potenciál být na úplně jiné úrovni kvality, než web, který responzivní není a zobrazování takového webu na mobilním zařízení je pro uživatele nepříjemné. Mít neresponzivní web také může přinést například to, že návštěvníci Vašeho webu rychle Vaši stránku opustí, což také nemá dobrý vliv na SEO.

Rychlost

Další optimalizace, kterou provádím na každém svém projektu, je optimalizace rychlosti webu. Opět je to logické, web, který se pomalu načítá, bude zřejmě nekvalitní, a mnoho uživatelů stejně během načítání ztratí trpělivost, a raději půjdou na jinou, optimalizovanou stránku. Používejte tedy cache, komprimujte obrázky a grafiku, tu obecně mějte na webu jen v takovém rozlišení, v jakém potřebujete.

Základní SEO

Zde se již dostáváme k základům čistého a kvalitního webu. A jak vypadá čistý a kvalitní web? Na tuto otázku nemusí být lehké odpovědět, můžeme se však třeba shodnout, že by měl mít správně vyplněné meta tagy, základní informace, obrázky, které se zobrazí při sdílení na sociálních sítích apod. Až budete tento článek někomu sdílet na sociálních sítích, obrázek, který se Vám u odkazu zobrazí, to je dílo správného nastavení webu. Na tato nastavení je ve WordPressu možné použít vhodný plugin, například Yoast SEO. (Nejen) u SEO pluginů platí, že se jedná o poměrně komplexní a složitý software, který nám ale ušetří hodně času a práce.

Mějte pořádek na webu (!)

Ačkoli píšu, že své projekty optimalizuji, faktem je, že od začátku vývoje až po dokončení práce je rychlost a optimalizace webu na vysoké úrovni. A je to dáno jedním faktem – když víte, kam kdy sáhnout a máte tvorbu webů takzvaně v rukách, máte v projektu (přirozeně) pořádek. Zde se dostáváme k tomu, proč se amatér nikdy nevyrovná profesionálnímu tvůrci webových stránek. Jednoduše proto, že zatímco amatér má při své práci potenciál zanechávat na stránkách velké množství zbytečného materiálu, zkušený tvůrce se tomu vyhne.

Nepořádek na webu

Web by měl působit čistě a splňovat veškeré náležitosti kvalitního webu – responzivita, rychlost, přítomnost 404 page, správné meta tagy a mnoho dalšího. Bavíme-li se o WordPress webu, neměl by obsahovat zbytečné pluginy, případně data po smazaných pluginech. Stejně tak jako například nadbytečný JavaScript.

Builder – dobrý sluha ale zlý pán

Buildery jsou nástroje, díky kterým lze weby vytvářet formou WYSIWYG („What you see is what you get“ – „Co vidíš, to dostaneš“), což znamená, že místo čistého psaní kódu webový vývojář intuitivní formou implementuje již vytvořené vizuální bloky a tyto pak správně nastaví a otestuje. V praxi to vypadá tak, že na začátku vývoje má vývojář prázdnou stránku, do které z menu přesouvá objekty – např. blok textu, obrázek, tabulka, a tyto objekty pak nastaví – napíše text, určí URL obrázku a zadá hodnoty tabulky. Díky výše uvedenému se může stát, že amatér dojde k závěru, že buildery jsou určeny pro každého. Tohle je velký omyl, to, že je implementační rozhraní intuitivní neznamená, že k vytvoření kvalitního webu nejsou potřeba žádné znalosti. Amatér sice je schopen vytvořit jednoduché stránky samostatně, tedy, pokud věnuje množství hodin času alespoň k pochopení základních principů webů a daného builderu, web však nebude čistý, rychlý, a dost možná ani nebude responzivní. Osobně i u nejjednodušších projektů, které jsou ze 100% postaveny na builderu, využívám svých znalostí HTML, CSS, JavaScriptu a PHP.

Komprimujte obrázky a grafiku

Ano, opravdu. Komprimujte obrázky a uchovávejte je ve vhodných formátech. Výsledkem může být snížení velikosti webu až o desítky procent. Nezřídka se stává, že obrázky a grafika zabírají většinu serverové paměti. Obrázky tedy na web nahrávejte až po komprimaci, případně si na web implementujte plugin, který bude toto dělat za Vás. Již po první kompresi uvidíte, kolik paměti a doby načítání jste ušetřili.

Fotka ze zrcadlovky jako extrémní příklad

Abych demonstroval, o co konkrétně jde, našel jsem si jednu ze svých fotografií, která pochází ze zrcadlovky Nikon D3500, a již prošla editací. Tato fotografie má velikost 12,9 MB. Mým záměrem je tuto fotografii použít například jako náhledový obrázek nějakého svého článku. Protože se však chovám šetrně, uvědomuji si, že za tímto účelem nepotřebuji fotografii v rozlišení 6000x4000px. Osobně na mém webu používám 960x270px, protože vzhledem k místům na webu, kde se tyto náhledové obrázky zobrazují, to zkrátka bohatě stačí. Otevřu tedy v editoru fotografii, a transformuji fotografii tak, aby její delší strana měla 960px. Následně fotografii oříznu, aby měl výsledný obraz potřebné rozměry. Fotografii ukládám ve formátu PNG. Velikost této fotografie je 631 kB. Právě jsme snížili velikost naší fotky asi o 95%.
To ale není všechno! Následně otevírám TinyPNG, což je bezplatná služba na komprimaci fotografií. Je však možné použít jakoukoli jinou službu. Po drag-and-drop nahrání souboru chvíli počkám, následně služba nabízí soubor o velikosti 135 kB ke stažení. Náš mediální soubor nyní zabírá asi 1% velikosti původního souboru.
Posledním vhodným krokem ještě může být převod PNG souboru na WEBP, zde ale již ušetříte pouze pár kB. Následně můžete Váš obrázek nahrát na web. Obrázek nezabírá moc místa, ale přesto je dostatečně velký a kvalitní na to, aby byl použitelný tam, kde potřebujete.

Chcete mi něco říct?

Rádi byste se na něco zeptali, nebo si myslíte, že jste v textu našli chybu? Ozvěte se!

Něco o mně

Vývoji WordPress webů se aktivně věnuji od roku 2019. Mé weby jsou dobře optimalizované na rychlé načítání a zobrazování na různých zařízeních – od mobilních telefonů až po stolní počítače. Samozřejmostí je také dobrá optimalizace pro vyhledávače (SEO). Mé projekty jsou zabezpečené a snadno ovladatelné, a to jak pro návštěvníky webu, tak pro jeho správce.

Se svými klienty rád navazuji dlouhodobé spolupráce. Zakládám si na profesionálním a hlavně poctivém přístupu jak k práci, tak ke klientům. V současné době tvořím weby nezávisle i ve spolupráci s agenturami.

Drtivá většina mých projektů běží na redakčním systému WordPress. (Tato stránka také)

Co jsem dělal předtím?

Dříve jsem se věnoval programování zejména v Delphi (Pascalu) a Pythonu. Dodnes se mi tyto zkušenosti hodí. Podle potřeby i volnočasově jsem stavěl i webové aplikace, takže jsem využil znalost HTML, CSS, základní znalost JavaScriptuPHP.

Přes 10 let se věnuji také fotografii, začínal jsem jako amatér, který si focením trávil dlouhou chvíli, a dnes své fotky i prodávám.

Jaké jsou základy mé práce?

Neustálé vzdělávání

Za léta ve vývoji jsem již pochopil, že neustále se vzdělávat a sledovat aktuální trendy je v mém oboru nutností. Díky tomu máte jistotu, že řešení Vašeho projektu bude vždy poplatné době, kdy vzniká, ba naopak svým způsobem nadčasové, a že při vývoji tyto své bohaté znalosti patřičně zúročím. V současné době chystám i blog nejen na téma webového vývojetvorby webu.

Správný přístup

Společně zvolíme vhodný postup a nástroje na míru Vašemu projektu. Vyhneme se drahým a neefektivním postupům, naopak zvolíme řešení, které bude ekonomické a zaručí dlouhodobé výsledky. Výsledkem tak bude kvalitnícenově dostupné a rychle dodané řešení. Součástí mých služeb je i následná technická podpora po dodání webu.

Léta zkušeností

Léta zkušeností předcházela tomu, co dělám teď. V minulosti jsem se zabýval programátorskými i kodérskými pracemi, účastnil se vývoje mnoha úspěšných projektů a psal články a blogy na různá témata. Díky těmto bohatým zkušenostem v tomto i příbuzných oborech dnes mohu garantovat vysokou kvalitu služeb a spolehlivost v oblasti webového vývoje.

Máte zájem o mé služby? Ozvěte se mi!

Pojďme to společně probrat

Napište mi, co potřebujete a co Vás zajímá. Standardně odpovídám do jednoho pracovního dne. Těším se na Vaši zprávu!

Stavařská 735, 686 05 Uherské Hradiště
+420 770 660 362
chciweb@mhwebdesign.cz
IČO: 17399408
Bankovní spojení: 2017789019/3030

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Marek Hovorka

Tvůrce webů | Wordpress specialista

Jsem zapsán v živnostenském rejstříku. IČO: 17399408 Neplátce DPH.

Tvorba webových stránek